Seal
Biography
Flag
U N I T E D   S T A T E S   A I R   F O R C E

CMSGT ROBERT C. AGEE

photo of CMSGT ROBERT C. AGEE
Retired.  

Chief Master Sergeant Robert C. Agee
Senior Enlisted Advisor to the Chief of Security Police

Chief Agee was born April 11, 1940, in Baltimore, Maryland. He was graduated from Wakefield Memorial High School, Wakefield, Massachusetts in June 1957 and attended Curry College, Milton, Massachusetts for one year.

Entering the Air Force in December 1958, he was initially assigned as a direct duty assignment air policeman with the 15th Fighter Interceptor Squadron, Davis-Monthan AFB, Arizona. While assigned to Davis-Monthan, he performed basic security duties and served two years as a sentry dog handler. From October 1961 to July 1962, he was assigned to the 913th Aircraft Control and Warning Squadron, Pagwa Air Station, Pagwa River, Ontario, Canada, where he served as airman in charge, Air Police Section.

Returning from Canada in July 1962, Chief Agee was assigned to the 343rd Air Base Squadron, Duluth International Airport, Minnesota, where he served as base patrolman, entry controller, area supervisor, and noncommissioned officer in charge of pass and registration. Reassigned to the 78th Air Police Squadron, Hamilton AFB, California, in July 1964, Chief Agee served in a variety of assignments ranging from desk sergeant and communicator/plotter to NCOIC, Law Enforcement Section. From September 1967 to July 1970, he was assigned to the 48th Security Police Squadron, Royal Air Force Lakenheath, United Kingdom, where he functioned as security flight chief, law enforcement flight chief, area supervisor, and NCOIC of pass and registration. Reassigned to the 804th Security Police Squadron, Grand Forks AFB, North Dakota, in July 1970, Chief Agee held positions as aircraft security flight chief, NCOIC of missile support, and missile site security superintendent.

In May 1972, Chief Agee was assigned to the 6170th Combat Support Squadron, Suwon Air Base, Korea, as the Security Police Superintendent. Following the deactivation of the 6170th CSS in November 1972, he completed his tour with the 51st Security Police Squadron, Osan Air Base, Korea.

In June 1973, Chief Agee returned to Davis-Monthan AFB, Arizona where he served a tour as a management engineer with the Strategic Air Command Management Engineering Team. During this tour, Chief Agee was instrumental in the development of SAC Security Police manpower standards. In October 1975, Chief Agee was reassigned to the 803rd Security Police Squadron, Davis-Monthan, where he served as the operations superintendent until December 1977.

From January 1978 until January 1980, he was assigned to the 48th Security Police Squadron, Royal Air Force Lakenheath, as the operations superintendent. In both 1978 and 1979, the 48th SPS was named outstanding large security police squadron in United States Air Forces Europe (USAFE), and, in 1978, the squadron was the runner-up in the "Best in Air Force" competition.

From January 1980 to August 1981, Chief Agee was assigned to the Headquarters United States Air Forces Europe Security Police staff as chief, manpower and organization branch, and chief enlisted manager for USAFE Security Police. In August 1981 he was assigned to the Air Force Office of Security Police as chief, enlisted actions for the plans and programs directorate. Chief Agee assumed the position of security police senior enlisted advisor
September 15, 1984.

Chief Agee is a 1976 graduate of the Air Force Senior NCO Academy. He was graduated from the University of Arizona in 1975 with a bachelor of science in public administration. In addition, he has completed graduate studies in the Police Administration Institute, University of Southern California, and the Corrections Institute, University of Georgia. Chief Agee was promoted to the grade of Chief Master Sergeant July 1, 1978.

Chief Agee holds the following awards and decorations: Air Force Meritorious Service Medal with two oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal with one oak leaf cluster, Air Force Outstanding Unit Award with two oak leaf clusters, Air Force Good Conduct Medal, Army Good Conduct Medal, Armed Forces Expeditionary Medal, National Defense Service Medal, Overseas Ribbon, Professional Military Education Ribbon, Small Arms Expert Marksmanship Ribbon, and the Republic of Korea Presidential Unit Citation.

Chief Agee is married to the former Karen Rasmussen of Tacoma, Washington. They have three children: Kathy, an airman first class currently stationed at Keesler AFB, Mississippi; Carolyn, a student at the University of New Mexico; and Richard, a high school student.